Музички едикт 2021. године
Музички едикт 2021. године
7. Међународни фестивал духовне музике „Музички едикт“
Учесници
ЊУЈОРК, САД
Хор ''Николај II''
Ансамбл ''Николај II'' је мушки хор из Њујорка, из Сједињених америчких држава. Овај ансамбл је нарочито посвећен извођењу руске духовне музике. У свом тренутном саставу основан је 2017. године – на стоту годишњицу судбоносних догађаја из руске историје, 1917. године.
Револуција 1917. године, абдикација цара и грађански рат који је уследио, изазвали су изгнанство великог броја руског становништва. Овај ансамбл је директни наследник верских и културних традиција тих првих емиграната. Већина чланова хора су руског, украјинског или белоруског порекла. Сви чланови су православни, већина говори руски, и свима су православље, руска култура и музика у срцу. Хор има своју мисију у виду очувања старих руских традиција, као и одржавањем нових, створених ван Русије током 20. и 21. века.
Док хор у свом садашњем облику датира из 2017. године, ансамбл има своју предисторију од 2015. године када је Удружење младих Принц Владимир, организације која је повезана са руском православном црквом ван Русије, посвећена повезивању и уједињењу руске омладине у иностранству, основало мешовити хор у Њујорку.
Убрзо након свог оснивања, омладински хор Светог Владимира одржао је свој први наступ 2015. године у Меморијалној цркви Светог Владимира (црква посвећена хиљадугодишњици од крштења руског народа) у Њу Џерзију. После неколико наступа 2015. године, хор је кренуо на своју прву међународну турнеју 2016. године, током које је посетио Кијев и друге украјинске градове. Хор је имао концерте у пећинама Кијевско – печерске лавре у Кијеву, Почаевској лаври, манастиру Светог Спаса у околини Черновција и још неколико места у Кијеву. Иако је група била састављена од аматера, хор је похваљен због високог нивоа професионализма и духовности свог певања.
Недуго после украјинске турнеје, хор је донео одлуку да се преобрази у мушки хор.
Хор је 2017. године први пут посетио Руску федерацију. Група је обишла Санкт Петербург, певајући Божанску литургију у цркви Светог Исака и цркви Светог Александра Невског, изводећи неколико концерата. Један од ових концерата одржан је у дворани Теолошке академије Санкт Петербурга.
Такође 2017. године, хор је имао своје прво искуство топлог гостопримства српског народа на тлу САД. У вези са прославом канонизације Светог Мардарија, организатори манифестације позвали су хор Светог Николаја II да пева свеноћно бденије под покровитељством Његове Светости Блаженопочившег Патријарха Иринеја у Либертивилу. Наступ на Музичком Едикту први је њихов наступ у Републици Србији.
Диригент
Адријан Фекула
Адриан Фекула је диригент хора ''Николај II''. Бави се финансијама, али је музику студирао у средњој школи и на колеџу. Дириговање је студирао у класи професора Дејвида Хариса на колеџу Светог Крста у Масачусетсу, где је био и помоћник диригента. Адријан Фекула је тренутно помоћник диригента хора Храма Иконе Богородице ''Знамење'' у Њујорку – центра Руске православне цркве ван Русије.
ПРАВОСЛАВНИ ХОР “НИКОЛАЈ II“ ЊУЈОРК. САД
БЕОГРАД, СРБИЈА
ПРАВОСЛАВНИ ХОР ''ПАРТЕС''
Oснива се у марту 2019. године на иницијативу Јелене Тимотијевић, а уз благослов и подршку братства храма Св. Василија Острошког на Бежанијској коси са циљем да окупи омладину у засебан састав који би самостално певао на богослужењима.
Чланове подмлатка хора чине млади - ђаци виших разреда основне школе, средњошколци и бруцоши. Певају певничко појање, претежно двогласне и трогласне композиције. Хор редовно пева сваке суботе на Светим Литургијама и по потреби узима учешћа на недељним и празничним Литургијама
Диригент
ЈЕЛЕНА ТИМОТИЈЕВИЋ
Завршила нижу музичку школу ,,Др.Војислав Вучковић“ у Нишу , на инструменталном одсеку -клавир, где је упоредо са Гимназијом ,,Бора Станковић“ у Нишу завршила прву годину средње музичке школе – одсек соло певање. Дипломирала историју уметности на Филозофском факултету Универзитета у Београду. Од 2009. ради у просвети.
Од 1992.године бави се певничким и хорским певањем православне духовне музике. Певање у црквеном хору започела је у НЦПД „Бранко“ са којим је учествовала на многобројним наступима.Ту је упознала праву лепоту православне духовне музике. Након одласка у Београд, певала у више хорова :
- Хор храма Св. Георгија на Чукарици(1998-2002)
- Хор ,,Св. Стефан Лазаревић“ при цркви Св.Марка (2002-2008)
У Народном позоришту у Београду била хонорарни члан хора Опере током сезоне 2007/08, када је учествовала у више представа (“Aida“, '’Nabucco’’, '’Carmen'’, '’Cavalleria rusticana’’) Сарађивала са хоровима '’Аллилуиа’’ и '’Ширшаја’’. Стални је члан хора цркве Св.Василија Острошког на Бежанијској коси од 2006. до данас, где уједно диригује омладинском поставом хора.
Омладински хор цркве Св. Василија Острошког
бЕОГРАД
КИЕВ, УКРАЈИНА
КАМЕРНИ ХОР ”СИНЕ НОМИНЕ”
Камерни хор „СИНЕ НОМИНЕ” почео је са радом јесени 2016. године. Њихов циљ је колективни раст и развој на најбољим примерима хорске музике из прошлости и садашњости. Хор се састоји од студената музичких факултета и академија Кијева.
Нека достигнућа које је хор имао у 2017. год. су: учешће на фестивалу „Вече Божићних Песама“ у Катедрали Преображења у Кијеву и у манастиру Свете Тројице у Корецу; учешће на музичком фестивалу „Artemiі Vedel“ у Кијеву у новембру месецу. Достигнућа у 2018 год. су: Освајање прве награде на Међународном такмичењу духовне музике „Коложески Благовест“ Гродно, Белорусија; учешће на Х Међународном Васкршњем скупу у Киеву где су певали за свечано отварање и такође одржали целодневни солистички концерт (А. Ведел); учешће на Васкршњем фестивалу ”Катедрална звона” у граду Ивано-Франковск. У току 2019 год су такође остварили значајне наступе: Солистички концерт на Катедри за камерну и оргуљашку музику у филхармонији у Ривни (Украјина) као и солистички концерт у лутеранској цркви св. Катарине где су извели “Литургију св. Јована Хризостома” op. 31 Сергеја Рахмањинова.
Диригент
НАЗАРИ ТАРАСЕНКО
Назари Тарасенко рођен је 27. јануара 1997. године у Ривнеу у породици музичара. Завршио је 9. разред украјинске гимназије и музичке школе у Ривнеу. Дипломирао је 2015. године на специјализованом интернату М. В. Лисенко на смеру за дириговање (класа професора И. Журавела). Победник је треће награде на такмичењу хорских диригената Украјине у граду Суми 2014. године. Године 2015. је уписао Националну музичку академију Украјине П. И. Чајковски за смер хорско дириговање (класа професора И. Савчука). Од 2016. је помоћник главног регента митрополитског хора Катедрале Преображења у Кијеву.Односи награду Гранд При на четвртом такмичењу хорских диригената Украјине, а 2019. односи другу награду на такмичењу хорова Украјине.
КАМЕРНИ ХОР ”СИНЕ НОМИНЕ” – КИЕВ, УКРАЈИНА
ТИРАНА, АЛБАНИЈА
ПРАВОСЛАВНИ ХОР ''ПАРТЕС''
Византијски хор ''Св. Јован Кукузелис'' основан је уз благослов Његове светости архиепископа тиранског и целе Албаније Анастасиоса 1998. године, под вођством архимандрита Јустина Антимиадија. Од септембра 2011. године до сада, диригент овог хора је Теодор Пеци који је и директор Школе византијске музике, прве у историји Аутокефалне православне цркве у Албанији. Хор се састоји од 20 до 30 певача школованих у Школи византијске музике. Сврха постојања овог хора је професионални начин извођења богослужења, очување, ширење и промоција византијске музике, као традиционално неговање културног, уметничког и духовног наслеђа Албаније. Активности хора усредсређене су не само на свете службе, које се редовно изводе сваке недеље у цркви ''Христовог Васкрсења'' у Тирани, већ и на концерте, наступе и догађаје у највишим културним и црквеним институцијама у Албанији, као и на многе наступе у иностранству.
Диригент
ТЕОДОР ПЕЦИ
Теодор Пеци рођен је 1984. године у граду Корча у Албанији. Од раног узраста је показао таленат за музику, због чега су га родитељи уписали у уметничку школу „Тефта Ташко Кочо“ у Корчи, где се специјализовао за гитару. Његов музички таленат и мелодичан глас омогућили су му да учествује као певач на неколико концерата и фестивала организованих у Корчи, у другим градовима Албаније и у иностранству, где је награђен многим наградама.
Године 2000. на Велики четвртак, додељена му је титула протопсалта Цркве ''Христовог Васкрсења'' у Корчи. Током периода од 2002. до 2006. године, студирао је на Теолошкој академији у Драчу, где је дипломирао. Године 2004. је постао члан албанског византијског хора ''Свети Јован Кукузелис'', учествовавши на многим концертима. Уз благослов Његове светости, архиепископа тиранског и целе Албаније, господина Анастасиоса, наставља своје студије у Атини, где је 2011. године дипломирао на Теолошком факултету Каподистријског универзитета.
После завршетка студија у Атини сели се у Тирану, где преузима вођство над византијским хором ''Свети Јован Кукузелис''. Године 2012. постаје директор и наставник у Школи византијске музике Аутокефалне православне цркве у Албанији.
Византијски хор
“Св. Јован Кукузелис“
Тирана, Албанија
ПОЗНАЊ, ПОЉСКА
СХИАРХИМАНДРИТ СЕРАФИМ БИТ-ХАРИБИ
Схиархимандрит Серафим Бит-Хариби познат је у православном свету зато што литургије служи на ишчезлом арамејском језику, говорном језику Господа Исуса Христа. Његов животни пут у тој мери је необичан да би по њему могао бити снимњен филм. Као дете пао је у миксер за бетон и једва преживео. Руке су му биле готово одсечене, и лекари су се борили да га спасу. Две године је провео у инвалидским колицима и опоравак је дуго трајао, учио је поново да хода уз помоћ штака. Када је све то преживео имао је саобраћајни удес, ударио га је ауто после чега се поново дуго опорављао. Даљи животни пут га води у брак у коме је добио троје деце. У једној од трудноћа које је његова жена имала, озбиљно се разболела и лекари су рекли да ће умрети и она и нерођена беба. Приносећи снажну молитву, иако сам признаје да у том моменту није био никакав верник, будући монах Серафим одлази на гроб старца Гаврила Ургебадзеа и моли се речима: „Ако је истина оно што кажу о теби, молим те, моли се пред Богом да моја жена и моје дете остану живи, а ја ћу напустити све и постати монах.“ У току исте ноћи, за пар сати женино стање се променило и нагло побољшало. Кад је жена потпуно оздравила, обећање које је дао заборавио је и наставио са својим пређашњим животом. Убрзо почиње да се бави спортом и постаје четвороструки првак Грузије у теквонду. Добија црни појас други дан у каратеу а касније, иако већ у мантији, добија и трећи дан. Одлази често у Јонински манастир свете Тројице у Кијеву, будући да је тад живео у Кијеву. Ту му се дешава нешто необично. Када је једном приликом седео испред манастира у фармеркама и са цигаром у руци, прилази му непозната жена и обраћа му се речима: „Оче Серафиме, благословите“, на шта он не реагује, мислећи да је жена луда. Међутим, жена га удара штапом по глави и он пада, а после кратке расправе са њом – а то је била матушка Ксенија, рекла му је да је Бог њега изабрао да буде молитвеник за свој народ. Овај догађај га је подсетио на дато обећање и он се коначно 14. марта 2006. године монаши. Велику схиму је добио 2010. године када се припремао да иде на Свету Гору, али га Патријарх грузијски Илија задржава у Грузији и поставља га да буде пастир Асираца у селу у подножју старог Канда. Он прихвата патријархов благослов и подиже цркву у славу тринаест сиријских отаца која постаје манастир у коме и данас служи. Од 2015. године је схиархимандрит. Компонује музику и наступа са својим хором, због чега је постао познат широм света.
СХИАРХИМАНДРИТ СЕРАФИМ БИТ-ХАРИБИ
СОФИЈА, БУГАРСКА
ХОР "НУША"
Хор „Нуша“ основан је 2013. године од стране Нели Андрееве, диригента хора. Без обзира на своју кратку историју, освајали су неколико награда на међународним такмичењима. Маја 2015. хор „Нуша“ је победио на националном телевизијском такмичењу и наступао на концерту једног од најпопуларнијих извођача у Бугарској - Слави Трифонова и Ку-ку бенда који је одржан у априлу са више од 17.000 гледалаца. Јуна 2015. освајају прву награду на међународном такмичењу у Браили, Румунија. Октобра 2017. имали су турнеју у Хрватској са познатим хрватским џез клавиристом Звјездан Ружићем у склопу промоције албума „Опроштај од вилењака“. Наступали су у Загребу, Опатији и Пули. Марта 2018. добили су велику награду на националном такмичењу „Орфееви Таланти“ одржаног у Бугарској националној омладинској фолклорној унији. Јула 2018. крећу на турнеју у Јапан, чији је спонзор јапански бизнисмен и бугарски фолклорни кореограф Ишизака Широ – ожењен Бугарком Нушом, по којој се хор и зове „Нуша“. Фебруарa 2019. освајају велику награду бугарског националног радија „Млади фолклорни таленти“.
Диригент
НЕЛИ АНДРЕЈЕВА
Више од 20 година, Нели Андрејева је први солиста бугарског Националног фолклорног ансамбла „Филип Кутев“, где изводи најзначајније песме бугарске певачке традиције.
Добија међународно признање својом оригиналном песмом „Малка Мома“, коју заједно изводи са ансамблом још од 2010. године. Касније сарађује на алтернативним верзијама песме са великим именима као што су Трио Шаи Маестро, Џос Стоун и Звјездан Ружић.
Нели Андрејева је 2013. основала хор „Нуша“. Под њеним вођством они објављују два албума и обилазе Европу и Јапан.
Од 2018. године Нели Андрејева има магистарску диплому у дириговању, а такође је на челу Одељења фолклорних песама Националне музичке академије Бугарске у Софији.
ХОР „НУША“
СОФИЈА, Бугарска
БЕОГРАД, СРБИЈА
ХОР РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈЕ СРБИЈЕ
Хор Радио Телевизије Србије основан је 1939. године у оквиру Радио Београда. Први шеф-диригент, Милан Бајшански, усмерио је програмску стратегију у правцу афирмисања домаће музичке баштине, као и значајних остварења светске хорске литературе и вокално-инструменталних дела. Она је задржана све до данашњих дана, дефинишући уметничку биографију овог ансамбла дугу осам деценија. Рад Хора посебно су обележили су шефови-диригенти Боривоје Симић, Младен Јагушт, Владимир Крањчевић и Бојан Суђић, са којим уметничка сарадња траје више од две деценије. Кроз историју Хор је наступао са многим истакнутим диригентским именима и солистима. Учествовао је на свим значајним музичким фестивалима у Југославији и Србији, а остварио је и успешне турнеје по Пољској, Чехословачкој, Мађарској, Румунији, Бугарској, Турској, Енглеској, Француској, Немачкој, Аустрији, Швајцарској, Шпанији, Италији, Грчкој, Русији и Швајцарској. Хор континуирано делује и у домену архивирања трајних звучних записа, који се чувају у Звучном архиву Радио Београда. Међу њима се посебно издаваја музика домаћих стваралаца, чиме овај ансамбл активно делује у правцу очувања и афирмације националне културне баштине. Хор РТС добитник је многих признања, међу којима су „Октобарска награда града Београда“ (1982), „Златни беочуг“ (1989) за унапређење културе и уметности града Београда, „Златни беочуг“ (2007) за трајни допринос култури главног града, „Музика Класика“ за концерт године (2014) и „Сретењски орден трећег степена“, за постигнуте резултате у културним делатностима у 80 година рада (2019). То је једини професионални ансамбл оваквог типа у Србији. Његов репертоар данас обухвата најзначајнија дела хорске литературе, комплексне партитуре вокално-инструментале и оперске музике, а негује и музику популарних жанрова. Уз диригента Бојана Суђића, овај ансамбл активно изводи и дела савремених иностраних и домаћих аутора, најчешће их премијерно интерпретирајући, а многа од њих су му управо и посвећена. Репертоар се и даље проширује у виду сарадње са другим музичким ансамблима Музичке продукције, обогаћујући богату збирку Звучног архива новим, интерпретативно осавремењиним, снимцима. Широки дијапазон уметничких стремљења позиционирао је Хор РТС као реномирани хорски ансамбл, препознатљивог звука и извођачког угледа, који је уз диригента Бојана Суђића активно присутан у српском музичком животу.
Диригент
БОЈАН СУЂИЋ
Маестро Бојан Суђић, најистакнутије диригентско име у српској музици данашњице, већ више од једне деценије, од 2006. године, налази се на месту уметничког директора Музичке продукције РТС и шефа диригента реномираних ансамбала - Симфонијског оркестра РТС и Хора РТС. Исте године постао је и професор дириговања на Факултету музичке уметности у Београду и шеф диригент Симфонијског оркестра ове институције. Уметничку активност започео је са 19 година, изграђујући се на изузетно сложеном и богатом репертоару симфонијске, хорске, оперске и балетске музике. Данас је препознатљив и по концертима на којима је на сцени окупио преко петстотина извођача, у извођењу Осме симфоније Густава Малера, Берлиозовог и Вердијеог Реквијема, Орфове Кармине Буране и других дела, као и по концертима које је одржао пред изузетно великим аудиторијумом од више хиљада људи, чији је циљ да се уметничка музика приближи широкој публици. Маестро Суђић посебно је посвећен промоцији савремене музике. Дириговао је премијерна извођења бројних дела домаћих и светских композитора, од којих су му многа била и посвећена. Посебно је окренут промоцији најбољих младих уметника, дајући им значајно место у оквиру концертних сезона ансамбала Музичке продукције. Од победе на Југословенском такмичењу у Загребу (касније такмичењу „Ловро фон Матачић“), 1989. године, професионална каријера маестра Бојана Суђића проширује се на Европу и Латинску Америку, где је остварио сарадњу са преко педесет оркестара и преко десет хорова. Поред Хелсиншке и Новосибирске филхармоније, Симфонијских оркестара из Одензеа, Туркуа, Клагенфурта, Хелсиншке опере и многих других еминентних ансамбала, Суђић је већ десет година стални гост диригент Црногорског симфонијског оркестра и „OFUNAM“-а из Мексика. Током пет година деловао је као резиденцијални диригент Краљевске опере у Стокхолму, где је дириговао више од 150 представа. У каријери бележи и звања шефа диригента и генералног музичког директора Опере Народног позоришта у Београду, као и сталног госта диригента Београдске филхармоније. Од наредне сезоне, 2018/19, маестро Бојан Суђић постаће главни гост диригент „UNIMI“ оркестра из Милана. Сарађивао је са најистакнутијим светским уметницима, међу којима су Максим Венгеров, Вадим Рјепин, Најџел Кенеди, Иво Погорелић, Денис Мацујев, Николај Лугански, Мишел Бероф, Шломо Минц, Емануел Паи, Жељко Лучић и други. Домаћа стручна критика дефинисала га је као „Водеће диригентско име у српској музици“ (Соња Маринковић, Београд), а један од критичара из иностранства између осталог је истакао: „Он је природни таленат са изузетним стилом и са једном од најлепших техника које сам икада видео" (Матс Лиљерос, „Huvudstadsbladet“, Хелсинки).
ХОР И ОРКЕСТАР РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈЕ СРБИЈЕ
ЛЕСКОВАЦ, СРБИЈА
ХОР БРАНКО
Црквени хор „Бранко“ име је добио по песнику Бранку Радичевићу. Основан је далеке 1886. године као мушки хор. Свој први наступ имао је 1887.године на Божић. Са великим поносом Лесковчана, представља најстарију институцију у граду. Знаменити грађани Лесковца били су чланови хора. У току ратова долази до краћих прекида у раду. 70-тих година хор предводи прота Тодор Стојменовић, а састав хора чине певачи старијих година. Касније, хор води свештеник Славиша Станојевић, а 2001. год. хор преузима мр Валентина Петровић и бива у потпуности унапређен и подмлађен. Тих година долази до смењивања и ангажовања младих музичара проф. Срђана Стојиљковића (2002-2003) и проф. Весне Златановић (2003-2008) који су такође дириговали хором. Данас састав хора чине вероучитељи лесковачких основних и средњих школа, студенти музичких академија Србије и региона, професори музике и остали љубитељи црквеног певања. Хор активно учествује сваке недеље на Светим Литургијама, венчањима и великим празницима у лесковачкој Саборној цркви,као и на фестивалима у окружењу. Од многобројних концерата издвајају се концерти у Берлину у цркви Светог Саве 2018. године , као и два концерта у Италији у цркви Светог Спиридона у Трсту и Руском православном храму Рождества у Фиренци 2017. године.
Хор је добитник друге награде на Међународном Охридском хорском фестивалу у августу 2016.године, а поводом 130 година од свог оснивања, Синод Српске православне цркве одликовао је хор Бранко орденом Светог Деспота Стефана Лазаревића.
Председник Лесковачког црквено певачко друштва Бранко је протојереј отац Марко Адамовић.
Хором диригују проф. Мирољуб Цветковић и проф. Весна Златановић.
Диригент
Мирољуб Цветковић
Проф.Мирољуб Цветковић рођен је у Лесковцу 1982.године. Основно и средње музичко образовање стекао је у МШ Станислав Бинички у Лесковцу. Дипломирао је на ФМУ у Нишу, на одсеку за Општу музичку педагогију. Свој педагошки рад започео је 2006.год. као професор солфеђа и хора у Смедеревској Паланци. Основе хорског певања стекао је као члан хора средње школе ''Бинички'' и члан академског хора у Нишу под вођством др Сузане Костић. Од 2007-2012 радио је са дечијим хором ''Искрице'', а од 2008-2011 био је диригент вокално инструменталног састава ''Рузмарин''. Од 2010.године је уметнички руководилац и члан мушке вокалне групе ''Либеро'' ,а од 2013. је и диригент Лесковачке црквено певачке дружине ''Бранко''. Добитник је многобројних признања и награда, а са овим ансамблима одржао је многобројне концерте у земљи и иностранству.
Тренутно је професор солфеђа и хора у музичкој школи ,,Станислав Бинички''.
ХОР „БРАНКО“
ЛЕСКОВАЦ
ПОЗНАЊ, ПОЉСКА
ПРАВОСЛАВНИ ХОР ''ПАРТЕС''
Хор ''Партес'' открива лепоту и дубину духовних православних словенских песама. Професионални певачи у овом ансамблу стварају богату и нијансирану мешавину, која даје нову енергију овом музичком жанру. У свом репертоару, ансамбл је посебно фаворизовао ране полифоне руске песме. До данашњег дана ансамбл ''Партес'' је снимио и објавио четири албума. Ансамбл је активно укључен у радио и телевизијску продукцију, уз учешће на многим концертима и фестивалима у Пољској и иностранству. Хор ''Партес'' је јединствен пројекат у Пољској, који поред својих уметничких и духовних вредности, доноси свест о пореклу словенских песама Руса, које припадају културним традицијама пољско - литванске заједнице. Хор ''Партес'' је замисао високо цењеног диригента, композитора, организатора и уметничког директора Михаела Лашевича. Рођен је у Бјалистоку, једном од најважнијих центара православног хришћанства у Пољској. Сада живи и ради у Познању, где је на челу неких од најкреативнијих и најамбициознијих музичких пројеката који се реализују у Музичком позоришту и Музичкој академији Јан Падеревски. Истражујући велики репертоар православне словенске литургије, Лашевич је открио своју страст према музикологији. Радећи као хорски диригент, имао је увид у неговање ове важне музичке традиције. ,,Позивамо вас у свет појања који вам приближава чудо људског гласа, мистерију и древни језик рутенске духовности, али највише од свега, лепоту Божије креације.“
Диригент
МИХАЕЛ ЛАШЕВИЧ
Михаел Лашевич рођен је 1977. године у Бјалистоку у Пољској. Дипломирао је на Факултету за хорско дириговање и црквену музику на Музичкој Академији ''Падеревски'' у Познању 2000. године. Од 1996. године почиње са уметничким радом у Музичком позоришту у Познању, а од 2001. године био је директор и диригент хора. Током 25 година уметничких активности, продуцирао је и копродуцирао преко 40 премијера. Компоновао је музику за десетине позоришних представа, укључујући и мјузикле: ''Пинокио'' (2003), ''Лепотица и звер'' (2004), ''Ах, Америка!'' (2008), ''Снежна краљица'' (2011), ''Палчица'' (2012). Као диригент, композитор, аранжер, музички директор, пијаниста и звучни дизајнер, поред свог локалног позоришта, сарађује са многим културним институцијама, укључујући Позориште ''Сирена'' у Варшави, позориште Полски у Познању, Филхармонија Ополе, Позориште анимација у Познању, Луткарско позориште у Бјалистоку и Студио ''Акантус''. Био је директор музичких ансамбала и радионица на пољу музичког позоришта у Познању. Од 1998. године запослен је у ''Рекорд студију'' као директор за звук и слику. Продуцент је музичких снимака и преноса. Године 2005. био је на челу мултимедијске продукције у Фондацији Фабрика Сзтуки у Познању, копродуцирајући награђивану серију ''Концерти за говор'' професора Сомполињског. За потребе тих програма, снимио је на десетине филмова у неколико земаља широм света. Бави се истраживањем православног црквеног певања на источнословенском културном подручју. Дугогодишњи је диригент православних црквених хорова. Уметнички је директор мушког православног ансамбла ''Партес'', који је основао 2015. године. Партес је први пољски ансамбл, у последњих неколико година, који је освојио 3. место у престижној категорији професионалних ансамбала на Међународном фестивалу православне музике Хајновка 2018. године. Фонографска продукција Михаела Лашевича у ансамблу ''Партес'', до сада обухвата четири албума.
ПРАВОСЛАВНИ ХОР “ПАРТЕС“ ПОЗНАЊ, ПОЉСКА
РИГА, ЛЕТОНИЈА
ХОР ''БЛАГОВЕСТ''
Православни хор ''Благовест'' из Риге, Летонија, основан је 1990. године са циљем популаризације заборављених блага руске духовне музике, која чини највећи део репертоара хора. Хор има широк спектар интересовања: од монофоних неуматских песама, под називом ''Знамениј Распев'', до полифоних концерата хора и композиција савремених композитора. Световна музика, класици летонске хорске музике, као и народне песме такође су укључени у репертоар хора. Световна музика коју изводи хор ''Благовест'' инспирише слушаоце не само у Летонији, већ и широм света. Уз бројна достигнућа током свих ових година на многим међународним такмичењима и фестивалима, хор, под вођством оснивача и уметничког директора, Александра Брандавса, у последње време је додао титулу шампиона Европских хорских игара у Ирској 2017. године. Хор је победио у категорији ''musica sacra a cappella'' на великој награди нација у Риги у Летонији и Коломбу, Шри Ланка (2017.). Освојио је посебну награду за изванредан наступ за интерпретацију другог дела концерта за хор Алфреда Шнитка на Међународном фестивалу хорова у Дерију, Северна Ирска (2018), признање за наступ на 56. Међународном такмичењу хорског певања у Шпиталу, Аустрија (2019), прво место на хорском такмичењу ''Хајновски дани црквене музике'', Пољска (2020). Хор је снимио седам компакт дискова и реализовао велики број инспиративних пројеката сарадње са познатим композиторима, хоровима и певачима у Летонији и иностранству. Године 2020. хор ''Благовест'' прославио је 30 година постојања и дуготрјаног рада, обједињујући најбоље традиције летонског хорског певања и промишљену технику извођења православне музике.
Диригент
АЛЕКСАНДАР БРАНДАВC
Оснивач и диригент хора, Александар Брандавс (1970), дипломирао је на летонској Музичкој академији ''Јазепс Витолс'' на одељењу за дириговање. Од 1993. године је регент у Цркви Светог Тројства у Риги. Александар Брандавс је члан жирија на разним међународним такмичењима за духовну хорску музику.
ХОР “БЛАГОВЕСТ“
РИГА, Летонија
БЕОГРАД, СРБИЈА
ХОР ЦРКВЕ СБ. ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ
Хор цркве Светог Василија Острошког Чудотворца, основан је 2001. године по благослову тадашњег старешине цркве о. Петра Илића. Сви чланови хора су певачи, парохијани цркве, који љубављу и трудом савладавају високе захтеве духовне музике. Од 2009. године хором руководи Катарина Божић. Хор је мешовитог састава, што је отворило могућност да Литургију поје четверогласно, углавном по Мокрањцу, Станковићу и руским композиторима. Редовне хорске активности првенствено чини појање недељне и Литургије на велике празнике, а својим сазвучјем хор доприноси лепоти и достојанствености црквених венчања, крштења, опела и резања славских колача.
Значајнији успеси хора:
- Фестивал Мајске Музичке свечаности у Бијељини 2011. године, где је освојио златну медаљу.
- Први наступ који је забележен на носачу звука хор је имао у Галерији фресака 2011. на традиционалном фестивалу Хорови међу фрескама,где том приликом освојена прву награду „Војислав Илић“.
-Фестивал духовне музике "Коложеске благовести" у Белорусији, 2020.године, у категорији камерних црквених хорова осваја прву награду. На истом фестивалу диригент хора Катарина Божић, награђена је првом наградом за најбољег женског солисту фестивала.
Диригент
КАТАРИНА БОЖИЋ
Катарина Божић (1990.), своје музичко образовање започиње 1995.године у музичкој школи „Стеван Христић” у Крушевцу, где завршава и средњу школу као ђак генерације на два одсека, соло певање и клавир. Завршила је основне, мастер академске и специјалистичке студије дириговања на ФМУ-у у Београду у класи маестра проф. Бојана Суђића. Сада је студент докторских академских студија. Као један од најбољих студената била је стипендиста Фонда за 1000 најбољих студената РС „Доситеја“, стипендиста Министарства просвете РС и Фонда за подстицај младих талената општине Крушевац.
На пољу хорског и оркестар ског дириговања усавршавала се на мајсорским курсевима код еминентних професора у земљи и иностранству: Генадиј Дмитрјак (Русија), Игор Матјухов (Белорусијиа), Андреас Херман (Немачка), Одед Шомрони (Израел) , Роналд Цолман (Белгија), Роберто Дуарте (Бразил) , Волфганг Шајт (Аустрија) од којих задобија похвале и велике симпатије.
Сарађивала је са многим ансамблима, а неки од њих су:
Симфонијски оркестар РТС-a, Kамерни оркестар „Симфонијета”, Гудачки октет студената ФМУ, „Мадригалски хор” ФМУ, Хор ФИЛУМ, Црквени хор „Свети Василије Острошки”, Дечији хор Саборне цркве у Београду, Црквени хор „Св. Кнез Лазар” и други.
У досадашњем раду са хоровима освојила је више првих и специјалних награда у земљи и иностранству (такмичење хорова у Белорусији, фестивал духовне музике „Бортњански” у Пољској, фестивал хорова „Мајске музичке свечаности” у Бијељини, фестивал „Хорови међу фрескама”, „Интернационалне хорске свечаности” у Нишу ...)
На фестивалу "Коложеске благовести" у Белорусији 2020. године добија награду за најбољег женског солисту фестивала.
Посебна признања на диригентском пољу рада:
- Награда за најперспективнијег младог диригента , „Интернационалне хорске свечаности” у Нишу,(2014.),
- Награда „Војислав Илић” као диригенту за истраживачки рад и најбоље извођење савремених српских композитора, фестивал „Хорови међу фрескама”, (2016.).
Радила је као сарадник у настави на Филолошко-Уметничком факултету у Крагујевцу, била хонорарни члан професионалног хора РТС, од 2009. године диригује црквеним хором "Свети Василије Острошки", од 2012. године је редовни члан Ансамбла "Ренесанс", од 2013. године руководилац Ансамбла "Бели анђео", чији је и оснивач, од 2016. године руководи Мешовитим хором МО и ВС и од 2018. године постаје стални диригент у УА МО "Станислав Бинички ".
ХОР ЦРКВЕ СВ. ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ БЕОГРАД
ПОЗНАЊ, ПОЉСКА
ПРАВОСЛАВНИ ХОР ''ПАРТЕС''
Хор ''Партес'' открива лепоту и дубину духовних православних словенских песама. Професионални певачи у овом ансамблу стварају богату и нијансирану мешавину, која даје нову енергију овом музичком жанру. У свом репертоару, ансамбл је посебно фаворизовао ране полифоне руске песме. До данашњег дана ансамбл ''Партес'' је снимио и објавио четири албума. Ансамбл је активно укључен у радио и телевизијску продукцију, уз учешће на многим концертима и фестивалима у Пољској и иностранству. Хор ''Партес'' је јединствен пројекат у Пољској, који поред својих уметничких и духовних вредности, доноси свест о пореклу словенских песама Руса, које припадају културним традицијама пољско - литванске заједнице. Хор ''Партес'' је замисао високо цењеног диригента, композитора, организатора и уметничког директора Михаела Лашевича. Рођен је у Бјалистоку, једном од најважнијих центара православног хришћанства у Пољској. Сада живи и ради у Познању, где је на челу неких од најкреативнијих и најамбициознијих музичких пројеката који се реализују у Музичком позоришту и Музичкој академији Јан Падеревски. Истражујући велики репертоар православне словенске литургије, Лашевич је открио своју страст према музикологији. Радећи као хорски диригент, имао је увид у неговање ове важне музичке традиције. ,,Позивамо вас у свет појања који вам приближава чудо људског гласа, мистерију и древни језик рутенске духовности, али највише од свега, лепоту Божије креације.“
Диригент
МИХАЕЛ ЛАШЕВИЧ
Михаел Лашевич рођен је 1977. године у Бјалистоку у Пољској. Дипломирао је на Факултету за хорско дириговање и црквену музику на Музичкој Академији ''Падеревски'' у Познању 2000. године. Од 1996. године почиње са уметничким радом у Музичком позоришту у Познању, а од 2001. године био је директор и диригент хора. Током 25 година уметничких активности, продуцирао је и копродуцирао преко 40 премијера. Компоновао је музику за десетине позоришних представа, укључујући и мјузикле: ''Пинокио'' (2003), ''Лепотица и звер'' (2004), ''Ах, Америка!'' (2008), ''Снежна краљица'' (2011), ''Палчица'' (2012). Као диригент, композитор, аранжер, музички директор, пијаниста и звучни дизајнер, поред свог локалног позоришта, сарађује са многим културним институцијама, укључујући Позориште ''Сирена'' у Варшави, позориште Полски у Познању, Филхармонија Ополе, Позориште анимација у Познању, Луткарско позориште у Бјалистоку и Студио ''Акантус''. Био је директор музичких ансамбала и радионица на пољу музичког позоришта у Познању. Од 1998. године запослен је у ''Рекорд студију'' као директор за звук и слику. Продуцент је музичких снимака и преноса. Године 2005. био је на челу мултимедијске продукције у Фондацији Фабрика Сзтуки у Познању, копродуцирајући награђивану серију ''Концерти за говор'' професора Сомполињског. За потребе тих програма, снимио је на десетине филмова у неколико земаља широм света. Бави се истраживањем православног црквеног певања на источнословенском културном подручју. Дугогодишњи је диригент православних црквених хорова. Уметнички је директор мушког православног ансамбла ''Партес'', који је основао 2015. године. Партес је први пољски ансамбл, у последњих неколико година, који је освојио 3. место у престижној категорији професионалних ансамбала на Међународном фестивалу православне музике Хајновка 2018. године. Фонографска продукција Михаела Лашевича у ансамблу ''Партес'', до сада обухвата четири албума.
Назив хора